آیین بزرگداشت هنرمند متعهد دیار گروس "پروانه معصومی" در بیجار

آیین بزرگداشت هنرمند متعهد دیار گروس
به همت حوزه هنری استان کردستان و مشارکت دستگاه های فرهنگی وهنری شهرستان بیجار آیین بزرگداشت هنرمند متعهد دیار گروس زنده یاد"پروانه معصومی" سه شنبه 5 دی ماه 1402 در محل سالن شماره 1 پردیس سینمایی آزادی بیجار برگزار می شود.
يکشنبه ۰۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲
کد خبر :  ۱۶۳۲۷۹

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، آیین بزرگداشت بانوی سینمای ایران زنده یاد "پروانه معصومی " با حضور خانواده آن مرحوم، مسئولین ،هنرمندان و علاقه مندان این هنرمند متعهد سه شنبه 5 دی ماه ساعت 10 صبح در پردیس سینمایی آزادی بیجار برگزار می گردد.

زنده یاد پروانه معصومی فرزند حاج حسن کبودرآهنگی معروف به حاج حسن خوش مرام در سال 1323 در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود.

علی اصغر فریدونی هنرمند شاعر و پسر عمه پروانه معصومی در گفتگویی با ما در خصوص پیشینه خانوادگی حاج حسن گفت:حاج لطف ا... پدر حاج حسن بواسطه مسائل شغلی از کبودرآهنگ به بیجار مهاجرت و در بیجار به حرفه‌ی رنگ رزی و کلاه دوزی  مشغول می گردند و در بیجار نیز وفات کردند.

وی گفت: حاج لطف ا... دارای 3 دختر و 2 پسر بودند که همگی در بیجار ماندگار شدند اما حاج حسن از دوران جوانی 15 سالگی به تهران مهاجرت و به کار مشغول گردیدند و سپس حدود سال های 1320 در چهارراه ولیعصر( پهلوی سابق) مغازه بستنی فروش دایر کرده ودرکنار آن در محله فرحزاد چند هکتار زمین خریداری و باغ و گاوداری بزرگی را راه اندازی می کنند.

فریدونی ادامه داد: حاج حسن در تهران ازدواج کرده که ثمره این ازداواج 5 دختر به نام های پروین(فوت کرده اند)، پروانه، زهرا، اعظم و فتانه که پزشک می باشد و  2 پسر به نام های ابو طااب و عباس است .

وی ادامه داد: نوادگان حاج لطف ا... علاوه برخانواده ما، خانواده مشهدی و اصفهانیان هنوز در بیجار ساکن هستند و پسر عموی پروانه، مجید کبودرآهنگی نیز در بیجار ساکن است.

وی گفت: پروانه به واسطه آشنایی و دوستی همسرشان با بهرام بیضایی وارد عرصه ی بازیگری شدند و با توجه به اینکه پدرشان حاج حسن زیاد موافق حضور پروانه به عنوان بازیگر نبودند به نام خانوادگی همسرشان به فعالیت سینمایی پرداختند.

علی احسان فریدونی هم از هنرمندان عرصه شعر و موسیقی نیز که خاطرات بسیار زیبایی از دوران کودکی خود و حضور در منزل دایی اش دارد در این گفتگوگفت: حاج حسن به واسطه حسن اخلاق و رفتار بسیار شایسته ای که داشتند در بین کسبه و مردم به خوشمرام مشهور بودند، در تیرماه 1357 در 63 سالگی فوت کردند و به فاصله 6 ماه همسرشان (مادر پروانه معصومی ) نیز فوت می نمایند و در کنار همسر آرام می گیرند.

وی ادامه داد: پس از فوت حاج حسن، پسر بزرگشان حاج ابوطالب که در این مراسم بزرگداشت حضور خواهند داشت فعالیت های پدر را ادامه داده و هم اکنون در فلکه اول صادقیه بستنی فروشی معروف خوش مرام را عهده دار هستند.

فریدونی که هم سن نیما پسر پروانه معصومی است گفت : نیما معصومی هم همچون بنده مهندس عمران است  و مهندسی منزل مسکونی مادرشان در صومعه سرا  را خود برعهده داشته است.

آیین نکوداشت زنده یاد پروانه معصومی با مشارکت فرمانداری شهرستان بیجار، ادارات تبلیغات اسلامی، فرهنگ وارشاد اسلامی،شهرداری، بسیج هنرمندان و حوزه هنری شهرستان بیجار با شعر خوانی، پخش کلیپ وتیزر، خاطره گویی ، پخش فیلم  و برنامه های مختلف دیگر برگزار و ورود علاقه مندان به این مراسم آزاد است.

 

ارسال نظر